DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Příprava domácího kefíru

ZAJÍMAVÉ ODKAZY
    ZAJÍMAVÉ ODKAZY

  Vlastní výroba kefíru pomocí tibetské kefírovací houby je velmi jednoduchá. V podstatě se o vše postará kefírka sama a člověk pouze sklízí již hotovou dobrotu smiley.

Co budeme potřebovat:

- 1 - 2 polévkové lžíce tibetské kefírové houby (bez ní by to skutečně nešlo laugh)

- cca 250 - 500ml jakéhokoli čerstvého mléka (kravské, ale lze i kozí či ovčí)

Mléko by mělo být minimálně polotučné, ale z vlastní zkušenosti doporučuji mléko plnotučné, ze kterého je kefír krásně hustý. Výborně se mi osvědčilo mléko z mlékomatů, není drahé, chuťově nemá konkurenci již samo o sobě a kefír z něho je prostě mňamka.

- jakoukoli přiměřeně velkou nekovovou nádobu (může být sklo, porcelán i keramika)

- čistou gázu nebo látku a gumičku či provázek na překrytí nádoby

- nekovovou lžičku (plastovou nebo dřevěnou) optimálně s delší rukojetí a plastové sítko na scezení kefíru

Jak na to:

  Kefírku vložíme do nádoby, zalijeme mlékem a lehce promícháme lžičkou. Nádobu překryjeme čistou látkou a zagumičkujeme. To je vše yes. Je možné v průběhu dne kefír občas lehce promíchat. Vše ponecháme při pokojové teplotě  cca 24 hodin až dojde ke zhoustnutí kefíru. Fermentovat jej můžeme nechat kratší dobu nebo i o něco déle, ale pak je potřeba kefír více kontrolovat a ochutnávat. Vzniklá syrovátka v kefíru není na závadu, vzniká přirozeně, když mléko kysne a sama o sobě je zdravá a po promíchání kefíru mizí. Kefír je možno vyrábět i třeba v ledničce, ale celý proces trvá déle (zhruba týden) - je to vhodné, pokud byste chtěli někam krátce odjet a chcete si houbičky uchovat.

   Hotový kefír promícháme lžičkou a přecedíme přes sítko. Buď ho hned zkonzumujeme nebo jej lze uchovat v lednici. Houbu vrátíme do nádoby, zalijeme dalším mlékem a vše opakujeme. Na proplachování houby ve vodě před jejím dalším použitím se názory různí. Někdo to dělá někdo ne, doporučuji vyzkoušet oba postupy a vyzkoušet, co bude houbičkám i Vám více vyhovovat.

Sekundární fermentace:

  Sekundární fermentace kefíru v něm zredukuje obsah laktózy, a je proto vhodný i pro ty, kdo kontrolují příjem cukrů nebo ne úplně dobře tolerují laktózu.

  Kefír po 12-24 hodinách prvotní fermentace se slije do lahve (neplnit víc než do ¾ obsahu), uzavře se víčkem a nechá se  stát při pokojové teplotě. Občas lahví zatřeseme, uvolníme víčko, čímž vypustíme CO2 z lahve a zase vše zavřeme. Takto se může kefír skladovat až týden v chladu nebo 2-3 dny při pokojové teplotě. Z lahve můžeme libovolně ubírat kefír ke konzumování a nahrazovat ho čerstvým, ale po týdnu od první várky je třeba lahev vyprázdnit a vypláchnout.

  Udává se, že sekundární fermentací se zvyšuje v kefíru obsah vitamínů (hlavně kyseliny listové) a kefír je pak kyselejší.

aktualizováno: 20.03.2022 09:35:19